- K praní běžně znečištěného prádla v pračce i v ruce.
- Vhodný zejména pro barevné prádlo (neobsahuje bělicí složku).
- Můžete ho použít i pro praní černého prádla, flísových materiálů a látkových plen (obsažená jedlá soda efektivně pohlcuje zápach).
Jak se používá
Ruční praní:
- Použijeme 15 ml na prací lázeň (polovina uzávěru litrové lahve).
Praní v pračce:
- Přesnou tvrdost vody zjistíme Testovacím páskem na určení tvrdosti vody.
- Při měkké vodě dávkujeme 30 ml (1 uzávěr litrové lahve) na 4-5 kg prádla.
- Při středně tvrdé vodě použijeme 1,5násobek doporučené dávky (45 ml) nebo přidáme Změkčovač vody.
- Při tvrdé vodě dávku gelu zdvojnásobíme nebo použijeme Změkčovač vody.
Teplota praní:
- Gel je účinný již od 30 ºC pro lehké přeprání. Pokud to materiál dovoluje, pereme nejméně na 40 ºC. Pot a mastnota se pak lépe rozpouští.
Praní silně znečištěného stálobarevného prádla:
- Plošně zašpiněné stálobarevné prádlo před samotným praním dáme odmočit. V teplé vodě rozpustíme 1-2 lžíce prostředku Puer – bělicí prášek a odstraňovač skvrn na bázi kyslíku a prádlo necháme namočené (nejlépe) přes noc.
Na bílé prádlo:
- Přidáme 1-2 lžíce prostředku Puer – bělicí prášek a odstraňovač skvrn na bázi kyslíku a pereme nejméně na 55 ºC.
Na skvrny:
- Skvrny před praním ošetříme Žlučovým mýdlem na praní nebo Olivovým mýdlem s citronovým extraktem na skrvny (veganská varianta).
Máchání:
- Použijeme Máchadlo prádla. Odstraňuje zbytky pracího prostředku a díky tomu zamezuje dráždění pokožky.
PRÁDLO VYPRANÉ V GELU Z MÝDLOVÝCH OŘECHŮ VONÍ MÉNĚ, NEŽ PO VYPRÁNÍ V BĚŽNÝCH PROSTŘEDCÍCH. PROČ?
Do pracích prostředků (i ostatních produktů) používáme pouze přírodní silice, které jsou těkavé a v prádle se dlouho neudrží. Cokoliv, co prádlo provoní na delší dobu, je syntetického původu a tyto vůně jsou potenciálními alergeny. Tomu se samozřejmě chceme vyhnout a preferujeme, když prádlo po vyprání naparfemované není.
PROČ JSOU GELY Z MÝDLOVÝCH OŘECHŮ VHODNÉ PRO PRANÍ OD 40 °C? NENÍ PRANÍ PŘI NIŽŠÍCH TEPLOTÁCH EKOLOGIČTĚJŠÍ?
Praní ve studené vodě vyžaduje mnohem více chemie (nebo mechanické práce), přitom ušetříte jen pár desítek halířů na ohřívání vody. Chybějící stupně teploty je pro uspokojivý výsledek nutné nahradit jiným způsobem. Praní prádla při nízké teplotě, konkrétně na 30 °C a nižší, znamená zejména to, že se špína nerozpustí teplem a je nutno ji odbourat chemicky. Zvláště tělesné tuky se ve studené vodě nerozpustí, neboť tělesná teplota je 37 °C. Proto je vhodné prát alespoň na 40 °C.
JAK MÁM PRÁT ODĚVY, NA JEJICHŽ VISAČCE JE UVEDENO, ŽE SE MAJÍ PRÁT NA NIŽŠÍ TEPLOTU NEŽ 40 °C?
Materiál, ze kterého je oděv vyroben, je buď přírodní (bavlna, len, vlna, hedvábí), nebo syntetický, časté jsou také směsi. Syntetické materiály a směsi pereme obvykle na 40 °C (nebo podle doporučení výrobce). Bavlnu a len je možné prát na vyšší teploty. Vlnu a hedvábí je vhodné prát zvlášť a použít co nejšetrnější přípravky, jako jsou Mýdlové ořechy nebo Mleté olivové mýdlo na praní.
NEPOŠKODÍ GEL Z MÝDLOVÝCH OŘECHŮ BARVY PRÁDLA?
Prací gely z mýdlových ořechů jsou k barvám velmi šetrné, protože neobsahují bělicí složky. Ještě šetrnější variantou, vhodnou zejména pro jemné prádlo, jsou Mýdlové ořechy.
Složení
5-< 15 % extrakt z mýdlových ořechů, 5-< 15 % neiontové povrchově aktivní látky, uhličitan sodný, chelatační činidlo (GLDA), glycerol, benzoan sodný, xanthanová guma, přírodní pomerančová silice v biokvalitě (Citrus sinensis), d-limonene.